125-lecie komunikacji miejskiej w Szczecinie

Dzień otwarty szczecińskiej komunikacji miejskiej

21 sierpnia 2004 r.

W związku z przypadającą w dniu 23.08.2004 roku 125. rocznicą uruchomienia komunikacji miejskiej w Szczecinie, w sobotę 21.08.2004 roku Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej, we współpracy z Urzędem Miejskim w Szczecinie, Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, Miejskim Zakładem Komunikacyjnym, Szczecińskim Przedsiębiorstwem Autobusowym „Klonowica”, Szczecińskim Przedsiębiorstwem Autobusowym „Dąbie”, Szczecińsko-Polickim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym, Polskimi Kolejami Państwowymi oraz Szczecińską Agencją Artystyczną zorganizowało uroczyste obchody 125-lecia komunikacji miejskiej.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 wystawami historycznego i współczesnego taboru tramwajowego i autobusowego, który można było oglądać do godziny 12.00. Tramwaje i autobusy prezentowane były w tym samym czasie w dwóch różnych miejscach – tabor tramwajowy wystawiony był na torach odstawczych w pobliżu zajezdni tramwajowej Pogodno, natomiast tabor autobusowy można było oglądać na terenie zajezdni autobusowej Klonowica. W godzinach 10-12 odbywało się także zwiedzanie obu zajezdni i poznawanie ich tajników „od kuchni”. Zajezdnię Pogodno można było przy tym również zwiedzać z okien zabytkowego wagonu Bremen, który specjalnie w tym celu wykonywał cykliczne kursy wokół zajezdni. Dodatkowo jako dojazd na miejsce obchodów uruchomione zostały specjalne bezpłatne linie autobusowe i tramwajowe, dowożące na godzinę 10. uczestników z różnych miejsc Szczecina i Polic bezpośrednio do obu zajezdni. Z kolei pomiędzy obiema zajezdniami kursowała w tym czasie specjalna bezpłatna linia autobusowa, oznaczona numerem 125, za pomocą której można było sprawnie przemieścić się z jednego miejsca zwiedzania do drugiego.

Po zakończeniu zwiedzania odbyły się następujące po sobie ogólnodostępne przejazdy paradne – autobusowy i tramwajowy – po ulicach miasta. W paradach wzięły udział charakterystyczne typy autobusów i tramwajów, spotykane na ulicach Szczecina, dzięki czemu każdy mógł się przejechać swoim ulubionym autobusem czy tramwajem. Najpierw odbyła się parada autobusowa, która o godzinie 12.10 wyruszyła z zajezdni Klonowica do centrum miasta, a stamtąd skierowała się przez Niebuszewo do przystanku kolejowego Szczecin Łękno, gdzie tuż po przyjeździe parady zaplanowana została dla uczestników obchodów kolejna niecodzienna atrakcja.

Otóż pomiędzy jednym i drugim przejazdem paradnym uruchomiony został bezpłatny pociąg specjalny ze Szczecina do Polic i z powrotem (ruch pasażerski na tej linii kolejowej został zawieszony 01.10.2002 r.). W Policach natomiast w trakcie niemal godzinnego postoju pociągu była możliwość nieodpłatnego przejazdu historycznymi autobusami po mieście. W tym celu dwa autobusy – Jelcz „ogórek” oraz Ikarus 160P – wykonały sprzed dworca kilka kursów okrężnych ulicami miasta.

Po przyjeździe pociągu specjalnego z Polic na Dworzec Główny w Szczecinie, rozpoczęła się z kolei parada tramwajowa, która o umówionej porze wyruszyła z pętli Pomorzany, by zajechać przed dworzec tuż po przyjeździe pociągu. Po przejściu uczestników obchodów z pociągu do tramwajów, parada ruszyła w kierunku Lasu Arkońskiego, ponownie wzbudzając zdziwienie przechodniów. Obie parady były pilotowane przez pojazdy Policji oraz Nadzoru Ruchu, dzięki czemu przejazd parady przez newralgiczne skrzyżowania w mieście mógł odbywać się sprawnie i bez zakłóceń. Obchody zakończyły się o godz. 16.00 festynem „z tramwajami w tle” na pętli tramwajowej Las Arkoński, który rozpoczął się tuż po przyjeździe parady tramwajowej na pętlę.

W obchodach 125-lecia komunikacji miejskiej w Szczecinie wzięły udział tłumy gości, którzy z dużym zaciekawieniem oglądali zakamarki obu zajezdni i zasiadali (zwłaszcza najmłodsi uczestnicy obchodów) w kabinach prezentowanych tam tramwajów i autobusów, a potem wszyscy z ochotą wzięli udział w przygotowanych przejazdach specjalnych. Mamy nadzieję, że impreza spodobała się uczestnikom, także dzięki dopisującej wtedy ładnej pogodzie.

Poniżej podajemy szczegółowy program obchodów:

Część I – zwiedzanie zajezdni oraz taboru
 • 9.20:
  – odjazd autobusu linii 851 z Osiedla Bukowego do zajezdni tramwajowej Pogodno
  – odjazd autobusu linii 852 z Osiedla Bukowego do zajezdni autobusowej Klonowica
 • 9.25:
  – odjazd tramwajów linii 801 z Dworca Głównego PKP do zajezdni tramwajowej Pogodno
  – odjazd tramwaju linii 802 z Dworca Głównego PKP do zajezdni autobusowej Klonowica
  – odjazd autobusu linii 853 z Polic Rynku do zajezdni tramwajowej Pogodno
  – odjazd autobusu linii 854 z Polic Rynku do zajezdni autobusowej Klonowica
 • ok. 9.55:
  – przyjazd bezpłatnych linii specjalnych do zajezdni tramwajowej Pogodno
  – przyjazd bezpłatnych linii specjalnych do zajezdni autobusowej Klonowica
 • 10.00: rozpoczęcie zwiedzania zajezdni tramwajowej Pogodno – I tura
 • 10.00: rozpoczęcie zwiedzania zajezdni autobusowej Klonowica – I tura
 • 10.00 – 11.50: kursy wagonu Bremen wokół zajezdni Pogodno (odjazd sprzed zajezdni)
 • 10.25: odjazd autobusu linii 125 z zajezdni Klonowica do zajezdni Pogodno
 • 10.35: odjazd autobusu linii 125 z zajezdni Pogodno do zajezdni Klonowica
 • 10.55: odjazd autobusu linii 125 z zajezdni Klonowica do zajezdni Pogodno
 • 11.05: odjazd autobusu linii 125 z zajezdni Pogodno do zajezdni Klonowica
 • 11.05: rozpoczęcie zwiedzania zajezdni tramwajowej Pogodno – II tura
 • 11.15: rozpoczęcie zwiedzania zajezdni autobusowej Klonowica – II tura
 • 11.25: odjazd autobusu linii 125 z zajezdni Klonowica do zajezdni Pogodno
 • 11.55: odjazd autobusów linii 125 z zajezdni Pogodno do zajezdni Klonowica
Część II – przejazdy paradne
 • 12.10: wyjazd parady autobusów z zajezdni autobusowej Klonowica trasą przez dzielnice Pogodno, Turzyn, centrum i Niebuszewo – koniec parady przy przystanku kolejowym Szczecin Łękno
 • 13.00: przyjazd parady autobusów na przystanek kolejowy Szczecin Łękno (ul. Pawła Jasienicy)
 • 13.15: odjazd bezpłatnego pociągu specjalnego (ED72) ze Szczecina Łękna do Polic
 • 13.44: przyjazd pociągu do stacji Police
 • 13.50: kurs Jelcza „ogórka” oraz Ikarusa 160P po Policach (odjazd sprzed dworca kolejowego Police)
 • 14.00: kurs Jelcza „ogórka” oraz Ikarusa 160P po Policach (odjazd sprzed dworca kolejowego Police)
 • 14.10: kurs Jelcza „ogórka” oraz Ikarusa 160P po Policach (odjazd sprzed dworca kolejowego Police)
 • 14.30: odjazd bezpłatnego pociągu specjalnego (ED72) z Polic do Szczecina Głównego
 • 15.08: przyjazd pociągu do stacji Szczecin Główny
 • 15.25: odjazd parady tramwajów sprzed dworca kolejowego Szczecin Główny do pętli Las Arkoński
 • 15.50: przyjazd parady tramwajów na pętlę Las Arkoński
 • 16.00: festyn „z tramwajami w tle” na pętli tramwajowej Las Arkoński, kończący obchody
Trasa parady autobusowej:

Zajezdnia Klonowica – Klonowica – Wernyhory – Reduty Ordona – Łukasińskiego – Taczaka – 26 Kwietnia – Krzywoustego – Plac Kościuszki – Aleja Piastów – Narutowicza – Aleja 3 Maja – Plac Brama Portowa – Plac Zwycięstwa – Aleja Wojska Polskiego – Plac Zgody – Aleja Wojska Polskiego – Plac Sprzymierzonych – Aleja Piłsudskiego – Plac Odrodzenia – Aleja Piłsudskiego – Plac Grunwaldzki – Aleja Jedności Narodowej – Felczaka – Aleja Wojska Polskiego – Jasienicy – Przystanek PKP Łękno

Trasa kursów Jelcza „ogórka” (Jelcz 043, nr tab. 601) oraz Ikarusa 160P po Policach:

Batorego (dworzec kolejowy) – Szkolna – Słoneczna – Kołłątaja – Mazurska – Piłsudskiego – Siedlecka – Grunwaldzka – Batorego (dworzec kolejowy)

Trasa parady tramwajowej:

Dworzec Główny PKP – Kolumba – Plac Grodnicki – Nowa – Plac Tobrucki – Dworcowa – Aleja Niepodległości – Plac Brama Portowa – Aleja Niepodległości – Plac Żołnierza Polskiego – Plac Rodła – Aleja Wyzwolenia – Plac Witosa – Aleja Wyzwolenia – Rondo Giedroycia – Aleja Wyzwolenia – Krasińskiego – Niemierzyńska – Arkońska – Las Arkoński

Tekst: Robert Łubiński
Foto: Magdalena Murawska, Jacek Kalicki, Olaf Skrzymowski, Tomasz Tokarzewski