10-lecie autobusów MAN NL262. Druga szczecińska nocka autobusowa

Nocny przejazd specjalny autobusem MAN NL 202/262

15/16 września 2007 r.

Na przełomie 15 i 16 września 2007 roku Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej, dzięki uprzejmości Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Dąbie”, zorganizowało imprezę pod hasłem „Nocka Autobusowa ’07”. Głównym imprezowiczem (i jednocześnie atrakcją imprezy) był MAN NL 202/262 nr tab. 2754.

Rozpoczęcie imprezy zostało zaplanowane z zajezdni SPA Dąbie o godz. 22., ale pierwsi miłośnicy pojawili się nawet pół godziny przed wyjazdem. Wyjazd odbył się planowo. Pierwsze zdjęcia spragnieni fotografowie mieli okazję zrobić na pętli Osiedle Słoneczne. Następnie mieliśmy możliwość przejechania się niedawno otworzonym odcinkiem ulicy Niedźwiedziej przy pętli Kijewo, gdzie zaplanowany został następny fotostop. Tam spotkaliśmy Solarisa U12 #2551. Następnie udaliśmy się dalszą częścią trasy linii 54 do Zakładów Mięsnych. Dalej pojechaliśmy nieużywanym na co dzień przez autobusy komunikacji miejskiej odcinkiem ulicy Pomorskiej. W ten sposób mogliśmy dotrzeć do pętli Dąbie Osiedle, gdzie również spotkaliśmy ostatni autobus linii 64 tego dnia. Tym razem był to MAN NL223 #2203. Przed godziną 23. dotarliśmy do Wałów Chrobrego, gdzie odbył się następny fotostop. Miejsce następnego fotostopu wyznaczone zostało przy Zajezdni Golęcin, znajdującej się przy ul. Wiszesława. Dalej, w obawie przed chuliganami spotykanymi w dzielnicach Gocław, Skolwin i Stołczyn, szukaliśmy dobrego miejsca na uwiecznienie pojazdu SPAD w tych rejonach. Taki fotostop udało się zorganizować na przystanku Skolwin Dworzec. Po zrobieniu zdjęć udaliśmy się do Polic, które były następną częścią imprezy. Zrobiliśmy fotostopy m.in. na pętli Police Os. Chemik, przy zajezdni SPPK Police i na terenie parkingu Miejskiego Ośrodka Kultury (MOK) w Policach przy ul. Siedleckiej.

Po odwiedzeniu tych miejsc wyruszyliśmy w kierunku terenów obsługiwanych przez linię 103. Warto przypomnieć, że STMKM po raz pierwszy zorganizowało nockę autobusową zajeżdżającą do tak daleko położonych obszarów aglomeracji szczecińsko-polickiej. Po „nawiedzeniu” Trzeszczyna, Tanowa i Pilchowa wróciliśmy na teren miasta Szczecin. Po fotostopach na pętli Głębokie, Osów i Osiedle Arkońskie nadszedł czas na tradycyjne wspólne nocne grillowanie. Przed tym jednak należało zaopatrzyć się w grille, węgiel i podpałkę do nich w siedzibie STMKM przy ul. Niemierzyńskiej, gdzie również robiono zdjęcia. Ok. godz. 1:00 dojechano do Lasku Arkońskiego, gdzie zaplanowano pieczenie kiełbasek. W tym czasie miłośnicy wymienili się wieloma spostrzeżeniami związanymi z naszą komunikacją. Kiedy wszyscy się najedli, wyruszyliśmy w dalszą podróż ulicami Szczecina. Przed tym zahaczyliśmy znów o zajezdnię Niemierzyn, by tym razem zostawić sprzęt do grilla. Po tym udaliśmy się pod siedzibę Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego „Klonowica” (SPAK), gdzie minął nas Autosan H6 na linii 525 (#1743). Dalej udaliśmy się do pętli Krzekowo, która leży nieopodal zajezdni Klonowica. Tam zrobiono również zdjęcie grupowe. Mieliśmy okazję zrobić również zdjęcia na przystankach Taczaka oraz Turzyn Dworzec. Dalej pojechaliśmy trasą linii 75 do Dworca Głównego PKP. Tam ujrzeliśmy widzianego wcześniej „melona” na 525. Następnie odwiedziliśmy pętlę Pomorzany Dobrzyńska i bez zatrzymania jechaliśmy ulicami: Milczańska, Mieszka I, Południowa, Autostrada Poznańska, Batalionów Chłopskich, Walecznych, Mączna do Fioletowej, gdzie odbył się ostatni fotostop. Autobus dojechał do zajezdni Dąbie i w ten sposób zakończyliśmy imprezę. Podsumowując, nasz autobus przyjechał do celu sporo przed czasem. Było to spowodowane mniejszych ruchem, niż w dzień oraz innymi czynnikami.

Była to druga nocka autobusowa, przy czym dojechała ona dalej, niż jej „poprzednik” (Nocka Autobusowa 2006). Po pożegnaniu z kierowcą i autobusem wszyscy zmierzali do swoich domów. Zdaniem miłośników, impreza była bardzo udana.

Tekst: Filip Groszewski
Foto: Robert Łubiński, Marek Pawlukowicz