Zagłosuj na nasz projekt w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim 2022

Ponad 2 mln przejechanych kilometrów bez remontu silnika, miliony przewiezionych pasażerów. To nie futurystyczna wizja, tylko fakty, dotyczące unikatowego autobusu.

„Remont zabytkowego autobusu Volvo B10MA będącego niegdyś wizytówką Szczecina”

Numer projektu ogólnomiejskiego 11!

Zagłosuj tutaj: sboglosowanie.szczecin.eu/voting

W Polsce przegubowe Volvo B10MA, bo o nich mowa, kursowały jedynie we Wrocławiu, Bydgoszczy i Szczecinie. I to właśnie w Szczecinie udało się zachować jeden z egzemplarzy, który wiernie służył mieszkańcom od 1998 r. Autobus jako jedyny z 40 eksploatowanych przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Dąbie” nie trafił na złom. Dzięki staraniom władz i pracowników Spólki oraz pasjonatom komunikacji miejskiej jeździ do dziś. Można go było ujrzeć podczas ogólnopolskiego zlotu z okazji 140-lecia Komunikacji Miejskiej w Szczecinie, obsługi wynajmów i prezentacji w reprezentacyjnych punktach Szczecina. Wciąż działa i jeździ dzięki staraniom pracowników SPAD i członkom Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej. Ma status pojazdu zabytkowego i budzi sensację, dostojnie przemierzając miejskie szlaki.

Szansą na odnowienie Volvo B10MA i jego generalny remont jest Szczeciński Budżet Obywatelski. Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej złożyło projekt, który zyskał akceptację. To od Waszych głosów zależy, czy unikatowy w skali kraju pojazd zyska dawny blask i będzie wiernie służył przez kolejne lata podczas miejskich imprez, wystaw, czy prywatnych wynajmów.

Cele projektu:

  • Podtrzymanie pamięci związanej ze szczecińską historią komunikacji miejskiej poprzez remont ostatniego jeżdżącego autobusu Volvo B10MA
  • Możliwość eksploatacji wyremontowanego pojazdu na liniach turystycznych, liniach okolicznościowych i specjalnych (np. podczas finału regat, dni morza, nocy muzeów itp.)
  • Promowanie miasta na arenie krajowej zgodnie ze strategią przyjętą przez Gminę Miasto Szczecin
  • Popularyzacja zrównoważonego transportu i postaw ekologicznych w aglomeracji.

Głosowanie na projekty w ramach SBO odbędzie się w dniach od 23 listopada do 7 grudnia 2021 w formie elektronicznej.

Zagłosuj tutaj: sboglosowanie.szczecin.eu/voting