10-lecie autobusów Volvo B10MA w SPA „Dąbie”. Szczecińska nocka autobusowa 2008

Nocny przejazd specjalny autobusem Volvo B10MA

28/29 czerwca 2008 r.

W nocy 28/29 czerwca 2008 roku Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej przy współudziale Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Dąbie” zorganizowało nocną imprezę z okazji 10-lecia autobusów Volvo B10MA z zajezdni Dąbie w Szczecinie.

Zbiórka uczestników miała nastąpić o godzinie 21:30, lecz pierwsi zapaleńcy byli pod zajezdnią już o 20:40. Po sprawdzeniu ustawień wyświetlacza oraz przygotowaniu pojazdu, którym zgodnie z zapowiedziami okazał się być 2854, Volvo wyjechało poza teren zajezdni. Odjazd nastąpił dziesięć minut przed 22.
Pierwszym przystankiem na naszej trasie był dworzec w Dąbiu. Po zrobieniu zdjęć udaliśmy się w kierunku Wielgowa, a dokładniej pętli „Bryczkowskiego”. Tam udało nam się uchwycić nasz imprezowy wóz wraz z ostatnimi promieniami światła tego dnia. Po odjeździe o godzinie 22:21 pojechaliśmy trasą linii G aż do skrzyżowania z ulicą Przyszłości, którą pojechaliśmy dalej jako linia 79 do Jezierzyc. Następnym przystankiem naszej nocnej eskapady była pętla „Żydowce”, do której dotarliśmy o godzinie 23:07. Zakłady Mleczarskie świeciły pustkami, tak więc zaraz po fotostopie w Żydowcach udaliśmy się w ich kierunku. Kolejny postój odbył się przed hipermarketem Tesco przy ulicy Milczańskiej, gdzie uczestnicy nocki mogli zakupić potrzebne rzeczy.

Linia 808 dawno nie jeździła, tak więc odświeżyliśmy jej szlaki zajeżdżając pod I bramę Cmentarza Centralnego. Następnie ulicami Ku Słońcu, Derdowskiego, Taczaka i Łukasińskiego przybyliśmy pod Zakłady Piekarnicze. Dalej jako zjazdówka z linii 53 przejechaliśmy obok zajezdni przy ulicy Klonowica, a następnie jako „sześćdziesiątka” podjechaliśmy na ulicę Wyspiańskiego, gdzie odbył się ósmy fotostop podczas naszego przejazdu. Dalej jako linia 67 przejechaliśmy ulicą Piotra Skargi w dół, aż do ronda Giedroycia, a potem ulicami Kołłątaja i Warcisława udaliśmy się na dawny przejazd kolei cegielnianej, gdzie miał miejsce kolejny postój (tym razem jako linia 102 w kierunku Gocławia). Podczas dojazdu do Polic zatrzymaliśmy się na dawnej pętli linii 72 – „Nehringa Pomnik”, dalej na ulicy Ludgardy oraz w Przęsocinie na przystanku „Przęsocin Centralna”. Kolejny postój przypadł na ulicy Dębowej w Policach, gdzie autobusy zaglądają podczas objazdów. Jako linia 204 (łączącą Zajezdnię Dąbie z Jasienicą) dotarliśmy do polickiego osiedla Jasienica, gdzie odbył się kolejny fotostop. Kolejnym, raczej najnieszczęśliwszym fotostopem, okazał się postój przy ulicy Piaskowej w Policach. Grupa kilku pijanych mężczyzn wszczęła awanturę, rzucając puszkami z piwem w kierunku autobusu. Po szybkiej interwencji kierowcy udaliśmy się dalej w kierunku pętli w Siedlicach. Z Siedlic pojechaliśmy prosto na polanę przy ulicy Miodowej, gdzie odbył się punkt kulminacyjny naszej imprezy – ognisko. Po ponadgodzinnej uczcie pojechaliśmy wprost na pętlę „Osów”. Następnie, jadąc ulicami Niebuszewa dotarliśmy do pętli tramwajowej „Dworzec Niebuszewo”, gdzie sporo osób rozeszło się w stronę swoich domów. Dalej czekały na nas już tylko Wały Chrobrego. Dotarliśmy tam tuż po godzinie piątej. Wschodzące słońce pięknie urozmaiciło ten ostatni fotostop. Pod zajezdnię przy ulicy Struga dotarliśmy około godziny 5:30.
Mimo nieprzyjemnego incydentu mamy nadzieję, że uczestnicy zapamiętają tę imprezę jako udaną.

Tekst: Michał Pilaszkiewicz
Foto: Robert Łubiński